was successfully added to your cart.

Cart

Avusturya’da gençlere yönelik sigara yasağı 2018’in ortalarında 18 yaşına kadar uzatılacak.

Avusturya’da gençlere yönelik sigara yasağı 2018’in ortalarında 18 yaşına kadar uzatılacak.

Viyana’da E-Scooter: Tüm sağlayıcılar ve fiyatlar karşılaştırmalı 2020 (autorevue.at)

Yorumlar

Kayıt ol

Facebook ile Bağlan

Avusturya’da gençlere yönelik sigara yasağı 2018’in ortalarında 18 yaşına kadar uzatılacak. Federal devletler, Krems’deki bir konferansta gençlik konseylerinin kararının ortaya koyduğu üzere, Aile Bakanı Sophie Karmasin’in (ÖVP) bu önerisini destekliyor. Ek olarak, konuşmacılar gençleri koruma yönetmeliklerinin uyumlaştırılması üzerinde çalışmayı kabul ettiler.

Aşağı Avusturya Eyalet Meclis Üyesi Karl Wilfing (ÖVP) Cuma günü ortak basın toplantısında iki gün boyunca yapıcı bir şekilde tartışıldı. Odak noktalarından biri gençlik çalışmalarını entegrasyon fikirleriyle ilişkilendirme ve önlemler geliştirme yaklaşımıdır.

Wilfing, kişinin sigara alıp içebildiği zamandan itibaren rıza yaşının artmasının uyumlu bir anlaşma ile karşılandığını söylüyor. Çalışmalar, daha yüksek bir başlama yaşının sağlık üzerinde olumlu etkileri olduğunu ve sigara içenlerin sayısını azalttığını göstermiştir. Avusturya’nın zaten çok sayıda yasağı var, bu “kesinlikle mantıklı”.

Avusturya genç sigara içenler arasında “Avrupa şampiyonu”

Belçika ve Lüksemburg ile birlikte Avusturya, Avrupa’da 16 yaşından itibaren sigara içilmesine izin verilen son ülkedir. “Öyleyse diğer ülkeleri takip etmeliyiz” dedi Karmasin. Avusturya, sigara içenler arasında “Avrupa şampiyonu”. Vorarlberg Valisi Markus Wallner (ÖVP), federal eyalet perspektifinden, gençlerin sağlığı konusuyla ilgili olarak, aynı zamanda güvenilir bir pozisyon almakla ilgili olduğunu söyledi. Küçük yaşta sigara içmek zararlıdır ve daha da kötü bir bağımlılık yaratır.

© APA / Margret Schmitt

Bakan, federal eyaletlerin ilgili kararları kendi eyalet parlamentolarında geçirme kararını gençlik sağlık politikasında bir kilometre taşı olarak nitelendirdi. 2018 ortalarında yürürlüğe girdiği zaman, federal hükümet etkili bir önleme için bir tedbir paketi geliştirmek için ağlarla birlikte çalışacak.

Bunun parmak işaretleriyle ve ek yaptırımlarla değil, önlemeyle ilgili olduğu kabul edildi. Wilfing, tütüncü loncasının yeni yönetmeliğe uyumu desteklemek için önceden anlaştığını açıkladı.

Aşağı Avusturya’nın başkanlığı altında, gençleri koruma yönetmeliklerinin uyumlaştırılması için bir çalışma grubu (Viyana, Aşağı Avusturya ve Burgenland’da zaten mevcut olduğu gibi, not) diğer şeylerin yanı sıra, Gençler için tek tip dışarı çıkma saatleri belirlenmelidir. Sonuçlar, bir yıl içinde Tirol’de yapılacak bir sonraki gençlik konferansında sunulmalıdır. Şimdiye kadarki en yapıcı toplantılardan biri olan Karmasin, “Daha iyi olamazdı” dedi.

Rendi-Wagner karardan memnun

Sağlık Bakanı Pamela Rendi-Wagner (SPÖ), gençlik konseylerinin 18 yaşından küçükler için sigarayı yasaklama kararından memnun kaldı.betboo vikipedi APA’ya Cuma günü yaptığı açıklamada, “Sağlık Bakanı olarak, sigaraya başlama yaşını yükseltmek benim için çok önemli,” çünkü “Maalesef, başlangıç ​​yaşına gelindiğinde Avusturya’da hala ön koşucuyuz” dedi.

Rendi-Wagner’e göre sigara içmeye genç yaşta başlarsanız, bağımlılık için daha yüksek bir potansiyele sahip olursunuz – “bu, önlemeye erken başlamamız gerektiği anlamına gelir”. Bakan, bu nedenle, federal devletlerin de eşlik eden önleyici tedbirler konusunda anlaşmış olmalarından da memnundu. Rendi-Wagner ayrıca sigara içme yasakları ve önleyici tedbirlerin bir arada sigara içen gençlerde gözle görülür bir azalmaya yol açtığını gösteren uluslararası çalışmalara atıfta bulundu.

Avusturya Kanser Yardımı ve Avusturya Hematoloji ve Tıbbi Onkoloji Derneği (OeGHO) de karara övgüde bulundu. Kanser Yardımı Başkanı Paul Sevelda, “Endişemizin duyulmasına ve karar vericilerin bu ortak adımı atacaklarına sevindik” dedi. “Aile Bakanı Sophie Karmasin’in girişimi sayesinde, Avusturya genelinde ilk kez tek tip bir düzenleme uygulanıyor.”

Avusturyalı çocuk ve genç avukatlar da girişimi memnuniyetle karşıladılar. Bununla birlikte, buna paralel olarak, sigara makinelerinin genel yasaklanması, gizli alışverişin genişletilmesi ve yasal olarak meşrulaştırılması ve okul binalarında nikotin tüketiminin yasaklanması gibi daha fazla özel önlem gereklidir.

18 Katolik gence kadar onaylanmış sigara yasağı vesilesiyle gençleri koruma yasasının standardizasyonu talep edildi. Başkan Matthias Kreuzriegler, “Bazı federal eyaletlerin egemenliklerinin bir ifadesi olarak kendi özel düzenlemelerine uymaları, bugünlerde gençlerin hareketliliği göz önüne alındığında, sadece güncelliğini yitirmekle kalmıyor, aynı zamanda utanç vericidir,” dedi.

anket

18 yaşından küçükler için sigara yasağını sever misin?

  • Evet, uzun zamandır gençleri daha iyi korumaktan kaynaklanıyor.
  • Hayır, bu zaten gençlerin sigara içme davranışlarında hiçbir şeyi değiştirmeyecek.
  • Umurumda değil

oy

Sonuçları Görüntüle

Uzmanların söylediği bu

Orta Avrupa atölyesini yöneten Viyanalı akciğer kanseri uzmanı Robert Pirker (MedUni Vienna / AKH), ​​”Nüfusu, kullanıcıların yüzde 50’sini öldüren zararlı maddelere maruz bırakamazsınız. Çalışmamda her gün akciğer kanserinden yeni insan trajedileri yaşıyorum” dedi. Akciğer kanserine karşı bir girişim düzenledi.

“15 yaşındaki okul çocuklarının yüzde 68’i sigarayı tütün dükkanından aldı”

Avusturya girişiminin “Sigara Hasarına Karşı Doktorlar” girişiminin önde gelen savunucusu Linz akciğer uzmanı Kurt Aigner, “Sigara içenlerin yüzde 70’i 19 yaşından önce başlıyor. 15 yaşındaki okul çocukları ile ilgili yeni bir çalışma var. tütün dükkanı, sigara makineleri aracılığıyla yüzde 48. Avusturya’da 18 yaşın altındaki rıza ile Lüksemburg ve Belçika geride kaldı. ” ABD’de, bazı eyaletlerde 21 yaş sınırı zaten getirilmiştir.

Aigner, “İrlanda veya Fransa gibi ülkeler AB’de tütün kontrolü konusunda öndeyken Avusturya son ana kadar gerekli önlemleri uygulamıyor. Toksikologlara göre sigara 25 yaşına kadar yasaklanmalı çünkü ancak o zaman beyin gelişimi tamamlandı. ” 16 yaşından küçüklere halen uygulanmakta olan sigara satış yasakları yeterince kontrol edilmemiştir, ihlallere verilen cezalar çok düşüktür. Akciğer uzmanı, “O zaman 1.500 ila 2.000 avro arasında para cezası var. Ve itiraz ederseniz, genellikle indirilir” dedi.

18 yaşın altındaki kaç genç sigara kullanıyor?

Avusturya’da, ankete (2015) bağlı olarak, 15 yaşındaki çocukların yüzde on veya 16’sı her gün için için yanan sopaya uzanıyor. Ancak son on yılda bu oran 15 yaşındaki öğrenciler arasında yarı yarıya azaldı. Dolayısıyla Avusturya kabaca AB-28 ortalamasında. Bununla birlikte, 15 yaşından büyükler arasında, yüzde 21 veya 24’lük sigara içme oranının (ankete bağlı olarak) AB ortalamasının üzerinde olduğu, yakın zamanda Avusturya uyuşturucu raporu sunulduğunda söylendi. 2014 yılında 2.449 erkek ve 1.456 kadın akciğer kanserinden öldü. Avusturya’da toplam “sigara içen ölüm” sayısı muhtemelen yılda 12.000 ila 14.000 kişi arasında olacaktır.

Yaş sınırındaki artış ne getiriyor

Sigara satın almak için asgari yaşın yükseltilmesi, etkilenen yaş grubunda sigara tüketiminde yaklaşık yüzde 30’luk bir azalma getiriyor. Bu, MedUni Graz’daki Avusturyalı uzmanlar tarafından yapılan uluslararası literatür araştırmasının sonucudur. Örneğin Büyük Britanya’da, yaş sınırı Ekim 2007’de 16’dan 18’e çıkarıldı. Sonuç olarak, bilimsel bir araştırma, 16 ila 17 yaş arasındaki sigara içenlerin oranının yasaktan sonra yüzde 23,7’den yüzde 16,6’ya düştüğünü ortaya çıkardı. Ayrıca 11 ila 15 yaşındakiler arasında sigara içenlerin oranında üçte bir azalma oldu.

1997’de İsveç, 18 yaşından küçükler için sigara yasağı getirdi. 40.000 okul çocuğu (on iki ila 16 yaş arası) üzerinde yapılan çalışmalarda, kırsal bölgelerden 15 ila 16 yaşındaki çocuklarda ancak dokuz yıl sonra bir etki keşfedildi. Bir başka örnek, ABD’nin Needham, Massachusetts kentiydi. 2005 yılında tütün ürünleri satışı için yaş sınırı 18’den 21’e çıkarıldı. Bilimsel bir araştırmaya göre, 14-18 yaş arası 16.000 kişi arasında sigara içme oranı yüzde 13’ten yüzde 7’ye düştü, bu da yüzde 46 düşüş anlamına geliyordu. Yönetmelikten etkilenmeyen komşu bölgelerde ise oran sadece yüzde 15’ten yüzde on ikiye düştü.

Avusturya’da da benzer etki?

MedUni Graz’daki Genel Uygulama ve Kanıta Dayalı Sağlık Hizmetleri Araştırma Enstitüsü’nden araştırmacılar, Avusturya’da sigara satın almak için yaş sınırının yükseltilmesinin benzer bir etkiye sahip olacağından emin değiller, ancak uluslararası deneyime dayanarak, böyle bir etki gerçekten beklenebilir.

Avusturya’dan gelen mevcut veriler, Avusturyalı gençler arasında sigara içenlerin oranının son yıllarda Avrupa’da bir üst konumdan düştüğünü göstermektedir. Avusturya Kanser Yardımı tarafından Yukarı Avusturya’da 3.000’den fazla okul çocuğu arasında yapılan bir araştırmaya göre, bunların yüzde 20’si 2005 yılında düzenli olarak sigara içiyordu, yani günde en az üç sigara. 2014’te sadece yüzde on birdi.

En son OECD raporu “Bir Bakışta Sağlık 2016” da, Avusturya için 15 yaşındaki kızlar arasında yüzde 14 ve erkekler arasında yüzde 15 sigara içenlerin oranı verilmiştir (2013/2014). Bu, Avusturya’yı tam olarak AB ortalamasına yerleştiriyor.

Şimdi 1 ay süreyle ücretsiz olarak haberleri okuyun! * * Test otomatik olarak sona erer.

Daha fazlası ▶

AĞDAN HABERLER

Şimdi JBL’den gerçek kablosuz kulaklıklar kazanın! (E-media.at)

Yeni erişim (yachtrevue.at)

Bekar olmanın harika olmasının 8 nedeni (lustaufsleben.at)

Wasabi mayonezli somon karidesli burger ve ballı salatalık (gusto.at)

Yeni trendde: Shock-Down – ekonomi kilitlenmelere ne kadar süre dayanabilir? (Trend.at)

Gülmek ve iyi hissetmek için en iyi 35 aile dizisi (tv-media.at)

Viyana’da E-Scooter: Tüm sağlayıcılar ve fiyatlar karşılaştırmalı 2020 (autorevue.at)

Yorumlar

Kayıt ol

Facebook ile Bağlan

Avusturya’da gençlere yönelik sigara yasağı 2018’in ortalarında 18 yaşına kadar uzatılacak. Federal devletler, Krems’deki bir konferansta gençlik konseylerinin kararının ortaya koyduğu üzere, Aile Bakanı Sophie Karmasin’in (ÖVP) bu önerisini destekliyor. Ek olarak, konuşmacılar gençleri koruma yönetmeliklerinin uyumlaştırılması üzerinde çalışmayı kabul ettiler.

Aşağı Avusturya Eyalet Meclis Üyesi Karl Wilfing (ÖVP) Cuma günü ortak basın toplantısında iki gün boyunca yapıcı bir şekilde tartışıldı. Odak noktalarından biri gençlik çalışmalarını entegrasyon fikirleriyle ilişkilendirme ve önlemler geliştirme yaklaşımıdır.

Wilfing, kişinin sigara alıp içebildiği zamandan itibaren rıza yaşının artmasının uyumlu bir anlaşma ile karşılandığını söylüyor. Çalışmalar, daha yüksek bir başlama yaşının sağlık üzerinde olumlu etkileri olduğunu ve sigara içenlerin sayısını azalttığını göstermiştir. Avusturya’nın zaten çok sayıda yasağı var, bu “kesinlikle mantıklı”.

Avusturya genç sigara içenler arasında “Avrupa şampiyonu”

Belçika ve Lüksemburg ile birlikte Avusturya, Avrupa’da 16 yaşından itibaren sigara içilmesine izin verilen son ülkedir. “Öyleyse diğer ülkeleri takip etmeliyiz” dedi Karmasin. Avusturya, sigara içenler arasında “Avrupa şampiyonu”. Vorarlberg Valisi Markus Wallner (ÖVP), federal eyalet perspektifinden, gençlerin sağlığı konusuyla ilgili olarak, aynı zamanda güvenilir bir pozisyon almakla ilgili olduğunu söyledi. Küçük yaşta sigara içmek zararlıdır ve daha da kötü bir bağımlılık yaratır.

© APA / Margret Schmitt

Bakan, federal eyaletlerin ilgili kararları kendi eyalet parlamentolarında geçirme kararını gençlik sağlık politikasında bir kilometre taşı olarak nitelendirdi. 2018 ortalarında yürürlüğe girdiği zaman, federal hükümet etkili bir önleme için bir tedbir paketi geliştirmek için ağlarla birlikte çalışacak.

Bunun parmak işaretleriyle ve ek yaptırımlarla değil, önlemeyle ilgili olduğu kabul edildi. Wilfing, tütüncü loncasının yeni yönetmeliğe uyumu desteklemek için önceden anlaştığını açıkladı.

Aşağı Avusturya’nın başkanlığı altında, gençleri koruma yönetmeliklerinin uyumlaştırılması için bir çalışma grubu (Viyana, Aşağı Avusturya ve Burgenland’da zaten mevcut olduğu gibi, not) diğer şeylerin yanı sıra, Gençler için tek tip dışarı çıkma saatleri belirlenmelidir. Sonuçlar, bir yıl içinde Tirol’de yapılacak bir sonraki gençlik konferansında sunulmalıdır. Şimdiye kadarki en yapıcı toplantılardan biri olan Karmasin, “Daha iyi olamazdı” dedi.

Rendi-Wagner karardan memnun

Sağlık Bakanı Pamela Rendi-Wagner (SPÖ), gençlik konseylerinin 18 yaşından küçükler için sigarayı yasaklama kararından memnun kaldı. APA’ya Cuma günü yaptığı açıklamada, “Sağlık Bakanı olarak, sigaraya başlama yaşını yükseltmek benim için çok önemli,” çünkü “Maalesef, başlangıç ​​yaşına gelindiğinde Avusturya’da hala ön koşucuyuz” dedi.

Rendi-Wagner’e göre sigara içmeye genç yaşta başlarsanız, bağımlılık için daha yüksek bir potansiyele sahip olursunuz – “bu, önlemeye erken başlamamız gerektiği anlamına gelir”. Bakan, bu nedenle, federal devletlerin de eşlik eden önleyici tedbirler konusunda anlaşmış olmalarından da memnundu. Rendi-Wagner ayrıca sigara içme yasakları ve önleyici tedbirlerin bir arada sigara içen gençlerde gözle görülür bir azalmaya yol açtığını gösteren uluslararası çalışmalara atıfta bulundu.

Avusturya Kanser Yardımı ve Avusturya Hematoloji ve Tıbbi Onkoloji Derneği (OeGHO) de karara övgüde bulundu. Kanser Yardımı Başkanı Paul Sevelda, “Endişemizin duyulmasına ve karar vericilerin bu ortak adımı atacaklarına sevindik” dedi. “Aile Bakanı Sophie Karmasin’in girişimi sayesinde, Avusturya genelinde ilk kez tek tip bir düzenleme uygulanıyor.”

Avusturyalı çocuk ve genç avukatlar da girişimi memnuniyetle karşıladılar. Bununla birlikte, buna paralel olarak, sigara makinelerinin genel yasaklanması, gizli alışverişin genişletilmesi ve yasal olarak meşrulaştırılması ve okul binalarında nikotin tüketiminin yasaklanması gibi daha fazla özel önlem gereklidir.

18 Katolik gence kadar onaylanmış sigara yasağı vesilesiyle gençleri koruma yasasının standardizasyonu talep edildi. Başkan Matthias Kreuzriegler, “Bazı federal eyaletlerin egemenliklerinin bir ifadesi olarak kendi özel düzenlemelerine uymaları, bugünlerde gençlerin hareketliliği göz önüne alındığında, sadece güncelliğini yitirmekle kalmıyor, aynı zamanda utanç vericidir,” dedi.

admin

About admin

Read more about free mobile slots no deposit bonus